Muronka

Slzy Jobovy nebo Davidovy

Obilí je pro nás zcela běžnou surovinou. U nás máme žito, ječmen, pšenici. Ale už jste někdy slyšeli o slzovce obecné? Bývá také nazývána „perličkový ječmen“ nebo „Hatomugi“, prostě co kraj, to jiné pojmenování.
Již starověcí obyvatelé Egypta a blízkého východu tuto obilovinu znali a věděli i o jejích léčivých účincích, její užívání mělo kladný vliv na fungování sleziny, usnadňovala proces trávení a pozitivně působila také na kvalitu pleti.
studium buněk.jpg
Slzovkaje obyčejná travina rostoucí především v tropických oblastech, svým vzhledem může někomu připomínat bambus. Vysoká může být až dva metry, obrostlá je listy o velikosti kolem čtyřiceti centimetrů. Zrnka dozrávají v klasech tak, jak to je i u ostatních obilovin. Název dostala podle zrnek podobajících se slzám. Ze zasazených semen se dočkáte prvních rostlin ani ne do půl roka.
V čem všem je zdraví prospěšná a co všechno umí
Mouka je produktem vyráběných ze zrnek slzovky. Číňané ji používají ve své kuchyni dost často, vyrábí se z ní u sladkosti, chroupat se dají zrnka podobně jako klasické oříšky. Dokáže nahradit i kávu.
Osvědčená je také jako prostředek proti různým zdravotním problémům, např. průjmům, teplotě, otokům končetin, působí i proti rakovině.
V Číně je označován tento zázrak přírody „bílou perlou východu“. Má velice přínosný účinek při detoxikaci a čištění organismu. Ti, kdo nemohou výrobky z klasické bílé mouky, tedy lidé trpící celiakií, mohou sáhnout po mouce ze slzovky. Dokáže posílit snad všechny tělesné orgány. Děti, které jídají kaši připravenou ze slzovky, jsou pak více odolné vůči nachlazení. Uvařit se z ní dá také skvělý čaj.
špice pšenice.jpg
Nejen k jídlu, ale i na okrasu
Zrnka jsou prospěšná nejen tělu samotnému, ale slouží i k jeho okrase. Vyrábí se z nich ozdoby na krk nebo na ruku. Stejně tak je svým vzhledem okrasou nejedné zahrady.

Next Post

Previous Post

© 2024 Muronka

Theme by Anders Norén