Léto se nám nezadržitelně blíží a s ním i široká nabídka venkovních koncertů a dalších akcí pod širým nebem. Patříte také k jejich návštěvníkům? Mají své nesporné kouzlo, ale i nevýhody, na které se nesmí zapomínat.
Co hraje ve prospěch a neprospěch Open Air akcí?
· Počasí
Většinou alfa a omega celého podniku. Málokdy se je kam schovat a každý, kdo někdy pořádal venkovní párty na zahradě ví, jak je to nepříjemné, když začne pršet nebo foukat silný vítr. Nějaká ta přeháňka se ještě dá přežít, ale vytrvalý déšť je velmi nepříjemný. Počasí má vliv na návštěvnost, i když jsou hudební festivaly, kde se se špatným počasím již tak nějak počítá a návštěvníci se snad i těší na bahno a déšť. Pokud se letních divadelních představení týče, tam se program za špatného počasí dokonce ruší. A tak se vám bohužel může stát, že shlédnete půlku představení a pak musíte odkvapit domů bez náhrady vstupenky. Platí povětšinou pravidlo, že když se odehraje více než polovina z představení, vstupné se nevrací, ani jinak nenahrazuje.
Vzhledem k vysoké návštěvnosti takových představení kupujete většinou lístek několik týdnů až měsíců dopředu a tak vám nezbývá než doufat, že to vyjde. Když to vyjde, je teplo, svítí hvězdy a měsíc, tak to bývá jeden z nejhezčích kulturních zážitků, co člověk má.
· Zázemí
Důležitý je prostor, ve kterém se akce odehrává. Návštěvníci chtějí mít co jíst, co pít a kam si dojít na záchod. Právě úroveň zázemí má velký vliv na spokojenost s celou akcí. A často bývá také nejvíce kritizována. Hodně záleží na počtu návštěvníků a tom, jak organizátoři zvládnou udržet čistotu toalet, dostatek pitné vody a vody na mytí rukou, ale i vstup do areálu, aby se nestály dlouhé fronty a podobně.
V létě se na Open Air nechodí ani tak za vysokou úrovní představení, jako spíš za zážitkem z té venkovní atmosféry.