Slyšeli jste již někdy o bílém čaji? Je to mezi čajovými odvary spíše rarita, ale velmi oblíbená pro své docela zajímavé vlastnosti.
Jak je to s kofeinem
Pití čajů z čajovníku se vyznačuje jednou typickou vlastností pro někoho výhodnou a pro jiného přesně naopak. Jedná se o obsah teinu neboli kofeinu. Kofein je alkaloid, látka, s níž čajovník chrání své listy v přírodě před sežráním okolními savci či ptactvem. Pro zvířata je tein toxický, pro člověka nikoli, ovšem je to návyková látka s některými účinky, pro něž se pití těchto nápojů stává pro některé osoby zapovězeným.
Nejvíce kofeinu naleznete v černém a zeleném čaji. Tyto druhy jsou v čajovnách k dispozici nejčastěji a většina konzumentů tu také počítá s tím, že na ně bude kofein působit v nemalé míře. Poněkud odlišně je na tom však bílý čaj. Jsou to vlastně nefermentované čajové pupeny, v nichž se dosud nestačil plně rozvinout ochranný potenciál kofeinu, tím pádem se v nich vyskytuje pouze velmi malé množství této látky. Odhadem je to v jednom čajovém nálevu přibližně 15 miligramů, zatímco v zeleném čaji je již téměř dvojnásobek a v černém čaji dokonce čtyřnásobek. A v kávě stejného objemu bývá až desetinásobné množství kofeinu.
Pěstování čajovníku pro bílý čaj patří k nejnáročnějším procedurám této zemědělské činnosti, což se také odráží na ceně, ovšem nemusíte litovat vzhledem k tomu, že v čajových pupenech naleznete obrovské množství rostlinných antioxidantů. Bílé čaje se k nám dováží z Japonska, Srí Lanky, Indie a Číny.
Jak chutná bílý čaj
Bílé čaje mají odlišnou chuť, lze ji popsat jako spíše sladší, osvěžující a velmi vzdušnou, na rozdíl od fermentovaných, spíše zemitých černých čajů. Pro svůj velmi vysoký obsah antioxidantů a naopak nízký obsah kofeinu jej lze doporučit každému, kdo se raději vyhne kávě a fermentovaným nebo zeleným čajům, běžně podávaným na návštěvách při různých slavnostních příležitostech.