Snad každý z nás již v dnešní době používá Facebook. Jedná se o místo, které nás spojuje s našimi přáteli. Jste si ale naprosto jisti tím, že se jedná o místo bezpečné?
Dokonce sám zakladatel Mark Zuckerberg uvedl, že osobní data až 87 miliónů uživatelů byla zneužita. V souvislosti s těmito úniky se hovoří o společnosti zvané Cambridge Analytica, která tyto informace měla využít v kampani Donalda Trumpa.
Daná firma se provinila sběrem důležitých dat. Z veřejně přístupné sociální sítě, kde uživatelé sami a dobrovolně sdílejí své soukromí, vyzobala vše potřebné. Je určitě k diskuzi, na kolik je takové jednání trestné. S podivem je ale to, že něco takového nebylo odhaleno už mnohem dříve. Možná si teď říkáte, o co vlastně společnost měla takový zájem. Zajímala se hlavně o identitu, telefonní číslo a email.
Ve všech případech se jedná o údaje, které by nikdo nikdy neměl zveřejňovat. Lidé ochranu svých osobních dat velmi podceňují, což rozhodně není dobře.
Velká spousta lidí si neuvědomuje skutečnost, že vše, co o sobě zveřejní lze snadno využít proti nim. Celá tato kauza tak posunuje problém zneužití, tedy využití Facebooku jiným směrem.
Každá sociální síť je jakýmsi poskytnutým prostorem, jehož obsah jde pouze na vaše triko. Jakkoliv je její užívání zdarma, zaplatíte tím, že o sobě něco prozradíte a necháte ostatní nahlédnout do vašeho soukromí.
Sám systém udělování a získávání lajků by o tom mohl vyprávět své. Dal by se dokonce považovat za citlivou informaci, která spoluurčuje dokonce i to, jako reklamou budete při užívání vašeho internetového prohlížeče oblaženi. Pokud danému produktu podlehnete a zakoupíte si jej, jedná se opět o vaši volbu.
Měli byste si dávat velký pozor na to, co na Facebooku sdílíte a také lajkujete. Od toho se poté vše odvíjí. Určitě byste se nechtěli do úzkých dostat právě vy.